נשיאת הפרלמנט האירופי: “מזעזע שבתי כנסת באירופה מאובטחים כמו מבצר”

November 10, 2022

נשיאת הפרלמנט האירופי, רוברטה מצולה קיבלה הערב (יום חמישי) אות כבוד מטעם איגוד הארגונים של יהודי אירופה (EJA) בשל פעילות “יוצאת דופן” למען הקהילות היהודיות ביבשת. מצולה, שדיברה במהלך הטקס, הודתה כי “אנחנו לא עושים מספיק כדי להילחם באנטישמיות”. היא קראה לשמר את אורחות החיים של היהודים באירופה – כמו למשל שחיטה כשרה – והוסיפה כי היא “מזועזעת לראות כיצד בתי כנסת באירופה מאובטחים כמו מבצר”.

בשבוע שבו מציינים 84 שנים לליל הבדולח, ביקרה מצולה גם במחנה ההשמדה באושוויץ. “זו חובתי ואחריותי להגן על יהודי אירופה מפני אנטישמיות”, אמרה שם. “עלינו להילחם בתעמולה האנטישמית שמשתוללת במדינות אירופה. על מנת לנצח במשימה, אנו זקוקים ליותר מרק אסטרטגיה – אלא לנקיטת יוזמה ופעולה. לא נשכח ולא ניתן לזה לקרות שוב”.

מלבד מצולה הגיעו לכנס המנהיגים השנתי למאבק באנטישמיות של ה-EJA גם נציב האיחוד האירופי אוליבר ורהלי, מזכירת הפרלמנט הצרפתי קרולין ז’נביר, נשיאת הפרלמנט הצ’כי מרקטה פקרובה, ראש ממשלת מונטנגרו דריטן אברזוביץ’, נשיא הקונגרס היהודי האירו- אסייתי אלכסנדר משקביץ, שגריר ישראל למוסדות האיחוד האירופי חיים רגב, שרים ממדינות אירופה ועשרות פרלמנטרים בכירים מרחבי היבשת.

נציב האיחוד האירופי אוליבר ורהלי, שאחראי על היחסים עם המדינות הגובלות באיחוד, הדגיש כי זו חובתו לבוא לאושוויץ. “אני באמת חושש שמה שקרה כאן יכול לקרות שוב”, אמר. “הדרך הטובה ביותר להילחם באנטישמיות היא לקדם חיים יהודיים ברחבי אירופה. לא מספיק להגיד לעולם לא שוב, אנחנו חייבים לעשות משהו. המסר שלי לאירופים: יש רק ניצחון אחד על המוות והוא החיים”.

Additional Articles

À Kiev, dans le parc de Babi Yar, résonne le nom des Juifs exterminés par les nazis

NEVER MEANS NEVER Campain

This evening Israel will mark Yom Hazikaron laShoah ve-laG’vurah -Holocaust and Heroism Remembrance Day’.
For this occasion we invite you all to take part in the ‘NEVER MEANS NEVER’ campain by the
International March of the Living.
Take the opportunity to write your personal message
To be placed on the railroad tracks at Auschwitz-Birkenau
you can find all info here: https://nevermeansnever.com/

israelhayom

״קונספירציות סביב המלחמה באוקראינה הן השלב החדש באנטישמיות״

עשרות נציגי ממשלות וחברי פרלמנטים מרחבי אירופה השתתפו היום (שלישי) בטכס אזכרה לקורבנות השואה, שנערך באתר מחנה טרזין (טרזיינשטאט) בצ׳כיה. הטכס נערך לקראת יום השואה הבינלאומי ביוזמת איגוד הארגונים היהודיים באירופה ובמסגרת כנס כלל-אירופי שדן בסוגיית המאבק בתיאוריות קונספירציה אנטישמיות ברשתות החברתיות, בתקשורת ובאוניברסיטאות.

הבחירה לקיים הטכס במחנה טרזין, שהיווה מחנה מעבר למחנות ההשמדה עבור יהודים ממדינות מרכז ומערב אירופה, נבעה מהשימוש שעשו הנאצים במחנה כ״גטו ראווה״ יצוגי, כדי לרמות את דעת הקהל העולמית באשר להשמדתם של יהודי אירופה בגטאות ובמחנות ההשמדה.

״מחנה הריכוז טרזין ׳שווק׳ ע”י הנאצים כ׳התיישבות יהודים׳ רגילה״, הדגיש בכנס יו”ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), הרב מנחם מרגולין,״אך בניגוד מוחלט ל’פייק ניוז’ הזה כ-120,000 מתוך 160,000 היהודים שנאסרו בו נספו בשואה, בהם כ-13,000 ילדים. חלקם נשלחו לתאי הגזים באושוויץ, רבים מתו מרעב. גם היום הפייק ניוז מהווה סכנה מוחשית לשלומם של היהודים ברחבי אירופה, כלי שטנה שמועצם לצערנו ע”י הרשתות החברתיות ומלבה תיאוריות קונספירציה נגד יהודים. עשרות המנהיגים האירופים שנענו לקריאתנו להגיע לקראת יום השנה הבינלאומי לשואה, דווקא לכאן, לטרזין, התחייבו להיאבק בפייק ניוז המעודד אנטישמיות ולהטמיע תוכניות חינוכיות למיגורה”.

הרב מרגולין הדגיש את תיאוריות הקונספירציה שהאשימו את היהודים בהפצת מגיפת הקורונה וכן בפרוץ המלחמה באוקראינה כדוגמאות העכשוויות ביותר למסורת הפצת תיאוריות קונספירציה אנטישמיות, שתוצאותיהן עלולות להיות קטלניות כבעבר.

במהלך הטכס בטרזין נשא דברים גדעון לב, ניצול שואה מהמחנה, שבשנים האחרונות הפך “לכוכב טיקטוק” הנלחם באנטישמיות. לב שרד את השהות במחנה עם אמו. סבו נפטר ממחלות בטרזין. אביו נשלח לאושוויץ, ומת בדרך מאושוויץ לברגן-בחזן. ״כשהנאצים השתלטו על צ’כיה, זה היה סופם של היהודים במדינה״, העיד לב, בן ה-87, ״יהודים לא יכלו להישאר בחוץ בלילה, לא יכלו להחזיק במכשירי רדיו ועד מהרה הועברנו כולנו למחנה טרזין שנקרא ׳מחנה יישוב מחדש׳, אבל הוא היה רחוק מזה. הכניסו אותנו לצריפים צפופים מאוד, לא היה מקום, נשים וילדים לא יכלו לראות את בעליהם, אלא אם כן מבעד לחלונות צועדים בשתיקה. המשפט “Arbeit Macht Frei” (“העבודה משחררת”) הוא אחד מהזוועות הנאציות הציניות ביותר: אתה חופשי כשאתה מת. איני זוכר במדויק כיצד שרדתי כילד את החיים כאן. ילדים רוצים לחיות;ילדים אינם רוצים למות. המאבק באנטישמיות ומאבק בשנאה נגד יהודים וכל מיעוט אחר הוא משהו שכולנו יכולים וצריכים לעשות”.

israelhayom
n12 logo

שעון הזהב של היטלר, נייר טואלט וסכו"ם של בכירים נאצים: עשרות מנהיגים יהודים נגד המכירה הפומבית בארה"ב

שרות מנהיגי ארגונים יהודים באירופה קוראים לבית מכירות פומביות בארה”ב – לבטל מכירה הצפויה להיערך מחר (שישי), שבמסגרתה יוצעו למכירה מגוון רחב של פריטים שהיו בבעלותו של אדולף היטלר, זוגתו אווה בראון, ובכירים במפלגה הנאצית ובצבא.

למעלה מ-30 מנהיגי קהילות וארגונים יהודים אירופאים הצטרפו לקריאתו של יו”ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), הרב מנחם מרגולין, לבטל מכירה פומבית שמתוכננת להתקיים מחר בבית המכירות אלכסנדר במדינת מרילנד בארה”ב, שבה יימכרו שלל פריטים נאציים. בין הפריטים המוצעים למכירה ניתן למצוא את שעון הזהב של היטלר, קולר השייך לכלב של אווה בראון, נייר טואלט וורמאכט וסכו”ם וכוסות שמפניה של בכירים נאצים.

n12 logo
Additional Communities
United Kingdom
Ukraine
Turkey
Schweiz
Switzerland
Spain
Slovakia
Serbia
Russia
Romania
Portugal
When you click on "Donate" you will be redirected to a secure donation page