מנהיגים אירופאים התכנסו בגיא ההריגה: “אנשים שתקו אז כתוצאה מפחד, אדישות או אגואיזם”

January 28, 2022
לקראת יום השואה הבינלאומי שיחול השבוע, משלחת של כ-100 שרים, חברי פרלמנט, סנאטורים ודיפלומטים מרחבי אירופה התכנסה היום (ג’) לטקס זיכרון בגיא ההריגה בבאבי יאר באוקראינה – מקום הירצחם של יותר מ-30 אלף יהודים בידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם בזמן השואה.
הרב הראשי של הולנד, בנימין יעקובס, אמר קדיש, ונציגי המדינות השונות הדליקו נר נשמה לזכר הנספים. גיא ההריגה כולו מכוסה בשלג, והטקס התקיים בקור מקפיא של מינוס 9 מעלות. בטקס השתתף ונאם גם נציג של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, שאמר כי אוקראינה מחויבת להיאבק באנטישמיות ולשמור על זכר הנספים.
קראו עוד בערוץ היהדות:
המחוקקים וקובעי המדיניות האירופאים נענו להזמנת איגוד הארגונים היהודיים באירופה, EJA, והגיעו לבירת אוקראינה ערב יום השואה הבינלאומי, זאת למרות המתיחות בין אוקראינה לרוסיה. לפני הביקור בבאבי יאר, התאספו המחוקקים האירופאים לכינוס מיוחד שיזם יו”ר ה-EJA, הרב מנחם מרגולין, ודנו בדרכים אופרטיביות ויעילות למאבק באנטישמיות הגוברת ברחבי היבשת – הן במערכות החינוך הפורמליות והן ברשתות החברתיות.
4 צפייה בגלריה

קרא קדיש. הרב הראשי של הולנד בנימין יעקובס

קרא קדיש. הרב הראשי של הולנד בנימין יעקובס
(צילום: יוסי זליגר)
במהלך הוועידה הוחלט על הקמתן של קבוצות עבודה פרלמנטריות ייעודיות למאבק באנטישמיות, שיפעלו בבתי מחוקקים ברחבי אירופה לטובת גיבוש חקיקה ותיאום לגבי קווים מנחים למאבק באנטישמיות ובניסיונות הכחשה וטיוח של השואה.
נשיא הפרלמנט של אוקראינה, רוסלן סטפנצ’וק, אמר באירוע: “אוקראינה היא המדינה עם הכמות הרביעית הגבוהה ביותר בעולם של חסידי אומות עולם. הפרלמנט האוקראיני אימץ לאחרונה חוק למלחמה באנטישמיות ולהנצחת השואה במדינה. זיכרון, מחקר והנצחה הם הדרכים היחידות להילחם באנטישמיות. הזוועות קרו כולן כי אנשים שתקו כתוצאה מפחד, אדישות או אגואיזם – ועלינו לחנך את דור העתיד כדי שינהג אחרת”.
סגנית ראש ממשלת אוקראינה, אולה סטפנישינה, שהשתתפה אף היא בכינוס EJA למרות המצב הגיאו-פוליטי המורכב, ואמרה למנהיגים הפוליטיים האירופיים הנוכחים: “כאשר אנו מנציחים את הטרגדיה של השואה, אנו זוכרים את הקורבנות והמשפחות שהתמודדו עם הטרגדיות הללו, אך עלינו לזכור שהטרגדיות הללו נוצרו בהשראת עריץ. על כולנו לוודא שטרגדיות אחרות העומדות בפני העולם הדמוקרטי והחופשי לא יחזרו על עצמן. כולי תקווה שממשלותיכם ימנעו מטרגדיות דומות שמביאות לסבל רב ולמותם של אנשים טובים”.
הניצול האחרון מהטבח דיבר בפני הנוכחים
מיכאל סידקו בן ה-86, הניצול היחיד שנותר מטבח באבי יאר, סיפר לבאי הכינוס כי הוא היה בן שש כשהתרחש הטבח הנורא. אמו, אחותו הקטנה קלרה ואחיו התינוק נרצחו בידי הנאצים בדם קר. הוא ואחיו הצליחו להינצל בזכות אחד השומרים האוקראינים, שאפשר לכמה ילדים לברוח ליערות. סידקו ביקש מחברי הפרלמנט כי בשובם למדינותיהם יפעלו על מנת ללמד את בני הדור הצעיר מהי שנאת חינם, ולחנך אותם לשאוף לשלום ואחווה בין העמים.

הרב מנחם מרגולין

הרב מנחם מרגולין. נציגי ממשלת אוקראינה הגיעו למרות המצב הגיאו-פוליטי המורכב באזור
(צילום: יוסי זליגר)
הרב מנחם מרגולין, יו”ר איגוד הארגונים היהודים באירופה, ציין כי “ניצולי השואה הולכים ומתמעטים, וחובתנו היא להיאבק בכל כוחות הרשע שעודם מנהלים מבצעי טיוח בציבוריות העולמית ובמרחבים הווירטואליים של הרשתות החברתיות, בניסיון נואל להנדס את תודעת ההמונים ולהעלים את זיכרון השואה”.
“אנחנו – פרלמנטרים מרחבי היבשת, חברים בפרלמנט האירופי, מנהיגים יהודיים ואישי ציבור – נמצאים כאן כדי לתבוע בשם הקורבנות וקרוביהם את המענה האפקטיבי היחיד נגד העלמת הזוועות ואת מימוש הלקח המוסרי המתחייב: עשייה חינוכית משמעותית בכל מסגרות החינוך, הפורמליות והבלתי-פורמליות! על פי חוק, ולא כהמלצה בלבד”, הוסיף מרגולין. “מנהיגים רבים ברחבי אירופה נרתמו ליוזמה של EJA ומדליקים בימים אלו נרות זיכרון עם הכתובת NOT ON MY WATCH, ‘לא במשמרת שלי’. האורות הללו בוהקים בחושך הגדול – אלא שזה לא מספיק. על כל אחת ואחד מאיתנו מוטל הצו המוסרי, ההומניטרי, להטמיע את זיכרון השואה והמאבק באנטישמיות בדורות הבאים”.
“עלינו להשכיל ולהבין שלימוד השואה ולקחיה לא יכול להישאר כלימוד פרק אחד או שניים בשיעורי ההיסטוריה. לימוד השואה ולקחיה חייב להיות נדבך מרכזי בהקניית כישורי החיים של הדור הצעיר – בבית הספר, כמו גם באוניברסיטאות. זה חשוב לאירופה ולעולם לא פחות משזה חשוב לעם היהודי, או לכל לאום או מגזר או מגדר באוכלוסייה כזאת או אחרת”, סיכם.
“יש להתייחס ספציפית לאנטישמיות”
שגריר ישראל באוקראינה, מיכאל ברודסקי, הדגיש בפני מנהיגי הציבור האירופאים כי “מה שקרה בבאבי יאר נרשם בספרי ההיסטוריה כאחת ההוצאות להורג ההמוניות הגדולות ביותר בהיסטוריה. לכל כפר באזור יש בור משלו שהפך לקבר אחים. הטרגדיה הייתה לא רק השמדה פיזית של אנשים, אלא גם ניסיון להסיר כל זיכרון מקיומם. מתחם ההנצחה בבאבי יאר יתרום רבות למאמץ לזכור את מה שקרה כאן לפני שמונים שנה”.

מיכאל סידקו

מיכאל סידקו, הניצול היחיד מהטבח שנותר בחיים. סיפר לבאי הכינוס את סיפורו
(צילום: המרכז להנצחת השואה, באבי יאר)
נתן שרנסקי, יו”ר המרכז להנצחת השואה בבאבי יאר, בירך את חברי המשלחת וציין כי “באבי יאר הוא סמל עבור מיליוני יהודים וישראלים, ועבור האומה האוקראינית, ומהווה לקח לאנושות כולה. המרכז להנצחת השואה והכנס הזה הם יוזמה חשובה התורמת למאמצים שלנו לחשוף את הסיפור הפחות מוכר של השואה במזרח אירופה, המכונה ‘שואת הכדורים’, לכבד את זכר הקורבנות וללמוד מלקחי העבר”.
ג’ואל מרגי, נשיא הקונסיסטואר (הגוף המייצג) של יהודי פריז – הקהילה היהודית הגדולה באירופה – שיתף בחששות של הקהילה היהודית בצרפת ערב יום השואה הבינלאומי: “סטטיסטיקה שנתית מראה שמספר התקריות האנטישמיות בשנת 2021 גדל בצרפת בהשוואה ל-2020. רואים במיוחד עלייה באלימות. יש עלייה של קיצוניות בצרפת, באירופה ובשאר העולם. זה מדאיג מאוד, מכיוון שהאנטישמיות הזו מגיעה הן מהימין הקיצוני והן מהשמאל הקיצוני, וגם מהאסלאמיזם. במלחמה בשנאה יש להתייחס ספציפית לאנטישמיות”. ד”ר מרגי קרא למנות בעל תפקיד האחראי למאבק באנטישמיות בכל מדינה באירופה: “לעיתים קרובות מדינות ממנות אדם האחראי למלחמה בשנאה, אך יש להתייחס לכל צורה של שנאה אחרת”.
מנהל המדיניות הציבורית של אתר YouTube באירופה, מרקו פנצ’יני, סקר בפני באי הכנס את האסטרטגיה של יוטיוב למאבק בשיח שנאה והסתה. “מה שאנחנו מנסים לעשות הוא להקשות ככל האפשר על פרסום דברי שנאה והסתה על גבי הפלטפורמה שלנו”, ציין. “בכל פעם שאנחנו מוצאים משהו שמנוגד למדיניות שלנו לגבי שיח שנאה, אנחנו לא רק מסירים אותו אלא גם מזהים את המרכיבים בקטע התוכן הזה, והאלגוריתמים שלנו מחפשים תוכן דומה. יש לנו מומחים שיכולים להתמודד עם תוכן כזה גם במגוון רחב מאוד של שפות שאינן אנגלית”.

רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה ראובן אסמן, מדליק נר זיכרון

רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה ראובן אסמן, מדליק נר זיכרון
(צילום: יוסי זליגר)
“אי אפשר להיות אנטי ציוני בלי להיות אנטישמי”
חבר הפרלמנט הבריטי (ממפלגת הלייבור), כריסטיאן ווייקפורד, אמר כי “יותר ויותר מוסדות בריטיים, כולל מועדוני כדורגל ואוניברסיטאות, מאמצים את הגדרת האנטישמיות של IHRA (הברית הבינ”ל להנצחת זכר השואה, א”א). אבל האימוץ הזה לא באמת שינה שום דבר עד כה, למרבה הצער, מכיוון שהוא לא באמת יושם. אנחנו צריכים להכיר בכך שגם אנטי-ציונות היא אנטישמיות. זו רק מילה אחרת לתאר את אותה מציאות. אפשר להיות ידיד ביקורתי של ישראל, אבל אי אפשר להיות אנטי ציוני בלי להיות אנטישמי”.
סגן מרשל הסנאט הפולני, מיכל קמינסקי, התייחס למחלוקת המתמשכת בין ממשלות פולין וישראל על אופי המעורבות הפולנית בשואה: “כיום, כל הפוליטיקאים הפולנים, בין אם מהממשלה או מהאופוזיציה, מאוחדים בהצהרותיהם נגד אנטישמיות. מה שמייחד את חינוך השואה הוא שהרטוריקה האנטישמית הייתה נוכחת הרבה לפני השואה, ונוכחת גם אחריה. זה אומר שיש כשל בחינוך, ועלינו לתקן זאת”.
הרב מאיר סטמבלר, יו”ר פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה, אמר כי הקהילות היהודיות במדינה מתחדשות בתמיכה מלאה של השלטונות. “קיימת דואליות רבה ביחס לגיבורי האומה שהיו גם אנטישמים, ואנחנו מתריעים על כך אבל מבינים שזו אומה שהולכת ונבנית מחדש לאחר 70 שנות קומוניזם. כמי שמתהלך ברחובות קייב עם כל הסממנים של יהודי דתי, אני חייב לציין שבעיר אני מרגיש הרבה יותר בטוח כיהודי מאשר בפריז, בריסל, לונדון או כל בירה אירופית אחרת”, ציין סטמבלר.

Additional Articles

Une association juive outrée par la représentation de l'étoile jaune à la manifestation contre les règles corona

La European Jewish Association a réagi outrée dimanche à l’étoile jaune représentée sur l’une des bannières de manifestants participant à la marche organisée dimanche à Bruxelles contre les mesures sanitaires prises par le gouvernement pour endiguer la propagation du coronavirus. “Il est difficile de dire à quel point c’est une erreur“, a déclaré le rabbin Menachem Margolin, président de l’association.
J’ai du mal à voir la similitude entre le fait qu’on vous demande de vous faire vacciner pendant une pandémie, -ou d’en assumer les conséquences si vous ne le faites pas- et l’extermination systématique de six millions de Juifs dans des camps de la mort, des chambres à gaz ou dans des fosses communes à ciel ouvert“, a déclaré M. Margolin.

Newsletter infoRecevez chaque matin l’essentiel de l’actualité.
OK

Cela me rend malade de penser que si peu de gens comprennent la douleur que de telles bannières provoquent, et que si peu de gens réalisent vraiment l’énormité et l’ampleur de l’Holocauste. À ceux qui ont défilé aujourd’hui avec une grande étoile jaune, je dis: ne faites pas ça. Peu importe ce que vous pensez des restrictions sanitaires, personne ne vous tatoue les bras, personne ne vous case dans des camions à bétail et personne ne veut que vous, votre famille et vos proches meurent. Tout d’abord, assurez-vous d’avoir les connaissances et de savoir ce que cette étoile jaune représente réellement“, a encore souligné le président de l’association
https://www.rtbf.be/info/societe/detail_une-association-juive-outree-par-la-representation-de-l-etoile-jaune-a-la-manifestation-contre-les-regles-corona?id=10892119

Major Dutch Political and Religious Figures Vow to Fight Antisemitism in Famous Parliament Venue Where Nazi Decree in 1940 Took Place

A very special event marking Jewish life in the Netherlands took place on Tuesday 25th June in the prestigious Ridderzaal (Hall of the Knights) in the Dutch parliament, The Hague. The Hall is usually only used for state Royal and very special other events.
The Ridderzaal also has a more chequered past. The last time it was used outside of state events was in 1940 when the Reichscommisssar Seyss-Inquart held his inauguration speech.
75 years later the Jewish community was well represented by both the Israeli Ambassador Aviv Shir-On and a few very distinguished Rabbis, along with many Christian religious and political leaders who spoke on behalf of Israel and the Jewish people.
State Secretary Paul Blokhuis, the Minister responsible for commemoration:
“We do not accept anti-Semitism in this country. That is the constitution.
Personally: as a Christian and a pastor’s son, my parents helped people go into hiding. Our democracy can only function if we draw a line where discrimination and anti-Semitism arise. World War II and the Holocaust are also our history.
Rabbi Shmuel Katzman, the rabbi of The Hague, elaborated on the rich Jewish history of The Hague, the political capital of The Netherlands.
Jack van der Tang, a Christian advocate and friend of the Jewish people who organised the event said:
“Of the 140,000 Jews in the Netherlands, 102,000 were killed. We want to recognize the crimes, and write history. There are still echoes from the Ridderzaal in 1940, we must ensure that that it may never happen again”.
Aviv Shir-On, Ambassador of Israel to the Netherlands added:
“I am thankful that the Netherlands says about anti-Semitism: not here! And if everyone says so, we will eradicate it”.
Chief Rabbi Jacobs (Netherlands) gave his take:
“Is it realistic to talk about emerging anti-Semitism? It is not new after all.
 We used to have the wrong belief. In the Middle Ages we were a virus. And for that we had to be eliminated. My parents were the wrong breed. And we, the Jews of today, are all Zionists.
In 1945 my father returned home. The neighbors were not happy. It took a few weeks to get permission to go back to his own house. His windows were smashed. Like my windows were smashed a few years ago.
Minister van Schaik (just after the war) gave compliments and thanked the conductors of the Dutch railways to continue driving trains to the camps, and thus protect the Dutch economy. He said this just a few months after the liberation.
We must not exaggerate about anti-Semitism. But we must be vigilant for the danger. Anti-Semitism is increasing.
Thank God, the government protects us. I am grateful for that. But it is bizarre and unacceptable that this protection is needed. The generation of survivors is slowly disappearing.
I will tell you a small story: In deep darkness there are small candles that spread light. In the concentration camp of Westerbork, life was more or less normal: there was a hospital, a theatre and a school. A little boy stood in front of the open door of the classroom. He sang a song: “How happy we are that we are Jewish”. The teacher heard him. She picked him up and started dancing with all the children. So that little boy; in the gate to the hell of Auschwitz, on the way to the chimneys of the crematoria, brought light into the darkness.
That boy is here today…”
Rabbi Itzhak Vorst continued:
“Yes I was there. I was for eight months in Westerbork and afterwards in Bergen-Belsen. There was hardly any food in Bergen Belsen, my mother gave everything to us, so that there might be a new Jewish generation.
It is hard for me to go back.
 I saw the agents of the Marechaussee again in Westerbork. My memories came back to the camp agents. The fact that security is needed today is worrying.
We want to live. Tomorrow I will attend the wedding of my granddaughter, here in the Hague. Then I will sing my song again. “
Gert Jan Segers, the leader of the ChistenUnie in Parliament concluded:
“Israel is the last safe haven for Jews in the world. I am proud to stand here for a Holocaust survivor and for the Jewish community. I wonder why it exists; anti-Semitism. This was this place where the killing of Jews began.
There are historical reasons for fighting anti-Semitism. The signals are coming up again. There is only one correct response: get up and speak. Don’t shut up.
There are also selfish reasons: if we are unable to protect our Jewish community, then we are lost as a country and society. I don’t want that, so I’ll fight.
 Is there a rational explanation why people hate Jews? We have dark pages in the history of the church and society. There is no rational explanation. I can only think: hatred of the Jews is hatred of the God of the Jews.
 So it is not just a fight against flesh and blood. It is a spiritual battle. That can be difficult.
 “Let this be the place where the blessing of Israel begins.”
 

EJA meeting with World Chairman of Keren Hayesod, Mr. Sam Grundwerg

This morning the EJA had the pleasure to welcome a delegation led by the Mr. Sam Grundwerg, World Chairman of Keren Hayesod -UIA
We discussed in length about the different ideas and options for growth and divelopment of Jewish lives in Europe, about the chalenges Jews are facing and the rise of antisemitism.
We concluded with our shared hope of working together on all of these challenges in the upcoming year.

Jewish, Muslim women launch campaign to challenge hatred together

LONDON: More than 250 Jewish and Muslim women have made a commitment to being #ActiveAllies and take firm and united action against anti-Semitism and Islamophobia, after declaring that “the time for talking is over” and “we are in this together”.
The women, of all ages and backgrounds and from all parts of the UK, launched the campaign at the Nisa-Nashim Annual Conference — Europe’s only such gathering of Jewish and Muslim women, which took place at the University of Westminster on Sunday, according to a press release issued here on Monday.
Nisa-Nashim’s co-chairs Laura Marks OBE and Julie Siddiqi said: “For too long in both of our faiths communities we have seen insular thinking when it comes to tackling hatred. The time for talking is over, now it’s time for us to take united action together.
“We know that both our communities are the targets of hatred and, largely, by the same type of people — people who are intolerant and despise difference. We need to face this challenge together and by standing up for each other.
“We recognise, as women in Nisa-Nashim, that both Islamophobia and anti-Semitism are on the rise. The devastating attacks on innocent people in both Pittsburgh and Christchurch have strengthened our resolve and we commit to be #ActiveAllies. It’s not enough, nor is it right, to only stand for ourselves. We are in this together, as Jewish and Muslim sisters — especially when the hatred is targeted at women.”
Over 250 delegates at the conference, along with other Nisa-Nashim members around the UK, have signed up to the #ActiveAllies charter vowing to call upon every political party in Britain to review their processes for preventing, exposing and dealing with both Islamophobia and anti-Semitism within their party.
The conference — titled Faith and Friendship, Shaping the Future Together — also featured a number of keynote speeches, on stage interviews, sessions and workshops. Speakers and presenters included Metropolitan Police Commissioner Cressida Dick, Countdown star and anti-Semitism campaigner Rachel Riley, London Deputy Mayor Debbie Weekes-Bernard and the Deputy Director of Hope Not Hate Jemma Levene.
The article was published on The News

Additional Communities
United Kingdom
Ukraine
Turkey
Schweiz
Switzerland
Spain
Slovakia
Serbia
Russia
Romania
Portugal
When you click on "Donate" you will be redirected to a secure donation page