מנהיגים אירופאים התכנסו בגיא ההריגה: “אנשים שתקו אז כתוצאה מפחד, אדישות או אגואיזם”

January 28, 2022
לקראת יום השואה הבינלאומי שיחול השבוע, משלחת של כ-100 שרים, חברי פרלמנט, סנאטורים ודיפלומטים מרחבי אירופה התכנסה היום (ג’) לטקס זיכרון בגיא ההריגה בבאבי יאר באוקראינה – מקום הירצחם של יותר מ-30 אלף יהודים בידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם בזמן השואה.
הרב הראשי של הולנד, בנימין יעקובס, אמר קדיש, ונציגי המדינות השונות הדליקו נר נשמה לזכר הנספים. גיא ההריגה כולו מכוסה בשלג, והטקס התקיים בקור מקפיא של מינוס 9 מעלות. בטקס השתתף ונאם גם נציג של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, שאמר כי אוקראינה מחויבת להיאבק באנטישמיות ולשמור על זכר הנספים.
קראו עוד בערוץ היהדות:
המחוקקים וקובעי המדיניות האירופאים נענו להזמנת איגוד הארגונים היהודיים באירופה, EJA, והגיעו לבירת אוקראינה ערב יום השואה הבינלאומי, זאת למרות המתיחות בין אוקראינה לרוסיה. לפני הביקור בבאבי יאר, התאספו המחוקקים האירופאים לכינוס מיוחד שיזם יו”ר ה-EJA, הרב מנחם מרגולין, ודנו בדרכים אופרטיביות ויעילות למאבק באנטישמיות הגוברת ברחבי היבשת – הן במערכות החינוך הפורמליות והן ברשתות החברתיות.
4 צפייה בגלריה

קרא קדיש. הרב הראשי של הולנד בנימין יעקובס

קרא קדיש. הרב הראשי של הולנד בנימין יעקובס
(צילום: יוסי זליגר)
במהלך הוועידה הוחלט על הקמתן של קבוצות עבודה פרלמנטריות ייעודיות למאבק באנטישמיות, שיפעלו בבתי מחוקקים ברחבי אירופה לטובת גיבוש חקיקה ותיאום לגבי קווים מנחים למאבק באנטישמיות ובניסיונות הכחשה וטיוח של השואה.
נשיא הפרלמנט של אוקראינה, רוסלן סטפנצ’וק, אמר באירוע: “אוקראינה היא המדינה עם הכמות הרביעית הגבוהה ביותר בעולם של חסידי אומות עולם. הפרלמנט האוקראיני אימץ לאחרונה חוק למלחמה באנטישמיות ולהנצחת השואה במדינה. זיכרון, מחקר והנצחה הם הדרכים היחידות להילחם באנטישמיות. הזוועות קרו כולן כי אנשים שתקו כתוצאה מפחד, אדישות או אגואיזם – ועלינו לחנך את דור העתיד כדי שינהג אחרת”.
סגנית ראש ממשלת אוקראינה, אולה סטפנישינה, שהשתתפה אף היא בכינוס EJA למרות המצב הגיאו-פוליטי המורכב, ואמרה למנהיגים הפוליטיים האירופיים הנוכחים: “כאשר אנו מנציחים את הטרגדיה של השואה, אנו זוכרים את הקורבנות והמשפחות שהתמודדו עם הטרגדיות הללו, אך עלינו לזכור שהטרגדיות הללו נוצרו בהשראת עריץ. על כולנו לוודא שטרגדיות אחרות העומדות בפני העולם הדמוקרטי והחופשי לא יחזרו על עצמן. כולי תקווה שממשלותיכם ימנעו מטרגדיות דומות שמביאות לסבל רב ולמותם של אנשים טובים”.
הניצול האחרון מהטבח דיבר בפני הנוכחים
מיכאל סידקו בן ה-86, הניצול היחיד שנותר מטבח באבי יאר, סיפר לבאי הכינוס כי הוא היה בן שש כשהתרחש הטבח הנורא. אמו, אחותו הקטנה קלרה ואחיו התינוק נרצחו בידי הנאצים בדם קר. הוא ואחיו הצליחו להינצל בזכות אחד השומרים האוקראינים, שאפשר לכמה ילדים לברוח ליערות. סידקו ביקש מחברי הפרלמנט כי בשובם למדינותיהם יפעלו על מנת ללמד את בני הדור הצעיר מהי שנאת חינם, ולחנך אותם לשאוף לשלום ואחווה בין העמים.

הרב מנחם מרגולין

הרב מנחם מרגולין. נציגי ממשלת אוקראינה הגיעו למרות המצב הגיאו-פוליטי המורכב באזור
(צילום: יוסי זליגר)
הרב מנחם מרגולין, יו”ר איגוד הארגונים היהודים באירופה, ציין כי “ניצולי השואה הולכים ומתמעטים, וחובתנו היא להיאבק בכל כוחות הרשע שעודם מנהלים מבצעי טיוח בציבוריות העולמית ובמרחבים הווירטואליים של הרשתות החברתיות, בניסיון נואל להנדס את תודעת ההמונים ולהעלים את זיכרון השואה”.
“אנחנו – פרלמנטרים מרחבי היבשת, חברים בפרלמנט האירופי, מנהיגים יהודיים ואישי ציבור – נמצאים כאן כדי לתבוע בשם הקורבנות וקרוביהם את המענה האפקטיבי היחיד נגד העלמת הזוועות ואת מימוש הלקח המוסרי המתחייב: עשייה חינוכית משמעותית בכל מסגרות החינוך, הפורמליות והבלתי-פורמליות! על פי חוק, ולא כהמלצה בלבד”, הוסיף מרגולין. “מנהיגים רבים ברחבי אירופה נרתמו ליוזמה של EJA ומדליקים בימים אלו נרות זיכרון עם הכתובת NOT ON MY WATCH, ‘לא במשמרת שלי’. האורות הללו בוהקים בחושך הגדול – אלא שזה לא מספיק. על כל אחת ואחד מאיתנו מוטל הצו המוסרי, ההומניטרי, להטמיע את זיכרון השואה והמאבק באנטישמיות בדורות הבאים”.
“עלינו להשכיל ולהבין שלימוד השואה ולקחיה לא יכול להישאר כלימוד פרק אחד או שניים בשיעורי ההיסטוריה. לימוד השואה ולקחיה חייב להיות נדבך מרכזי בהקניית כישורי החיים של הדור הצעיר – בבית הספר, כמו גם באוניברסיטאות. זה חשוב לאירופה ולעולם לא פחות משזה חשוב לעם היהודי, או לכל לאום או מגזר או מגדר באוכלוסייה כזאת או אחרת”, סיכם.
“יש להתייחס ספציפית לאנטישמיות”
שגריר ישראל באוקראינה, מיכאל ברודסקי, הדגיש בפני מנהיגי הציבור האירופאים כי “מה שקרה בבאבי יאר נרשם בספרי ההיסטוריה כאחת ההוצאות להורג ההמוניות הגדולות ביותר בהיסטוריה. לכל כפר באזור יש בור משלו שהפך לקבר אחים. הטרגדיה הייתה לא רק השמדה פיזית של אנשים, אלא גם ניסיון להסיר כל זיכרון מקיומם. מתחם ההנצחה בבאבי יאר יתרום רבות למאמץ לזכור את מה שקרה כאן לפני שמונים שנה”.

מיכאל סידקו

מיכאל סידקו, הניצול היחיד מהטבח שנותר בחיים. סיפר לבאי הכינוס את סיפורו
(צילום: המרכז להנצחת השואה, באבי יאר)
נתן שרנסקי, יו”ר המרכז להנצחת השואה בבאבי יאר, בירך את חברי המשלחת וציין כי “באבי יאר הוא סמל עבור מיליוני יהודים וישראלים, ועבור האומה האוקראינית, ומהווה לקח לאנושות כולה. המרכז להנצחת השואה והכנס הזה הם יוזמה חשובה התורמת למאמצים שלנו לחשוף את הסיפור הפחות מוכר של השואה במזרח אירופה, המכונה ‘שואת הכדורים’, לכבד את זכר הקורבנות וללמוד מלקחי העבר”.
ג’ואל מרגי, נשיא הקונסיסטואר (הגוף המייצג) של יהודי פריז – הקהילה היהודית הגדולה באירופה – שיתף בחששות של הקהילה היהודית בצרפת ערב יום השואה הבינלאומי: “סטטיסטיקה שנתית מראה שמספר התקריות האנטישמיות בשנת 2021 גדל בצרפת בהשוואה ל-2020. רואים במיוחד עלייה באלימות. יש עלייה של קיצוניות בצרפת, באירופה ובשאר העולם. זה מדאיג מאוד, מכיוון שהאנטישמיות הזו מגיעה הן מהימין הקיצוני והן מהשמאל הקיצוני, וגם מהאסלאמיזם. במלחמה בשנאה יש להתייחס ספציפית לאנטישמיות”. ד”ר מרגי קרא למנות בעל תפקיד האחראי למאבק באנטישמיות בכל מדינה באירופה: “לעיתים קרובות מדינות ממנות אדם האחראי למלחמה בשנאה, אך יש להתייחס לכל צורה של שנאה אחרת”.
מנהל המדיניות הציבורית של אתר YouTube באירופה, מרקו פנצ’יני, סקר בפני באי הכנס את האסטרטגיה של יוטיוב למאבק בשיח שנאה והסתה. “מה שאנחנו מנסים לעשות הוא להקשות ככל האפשר על פרסום דברי שנאה והסתה על גבי הפלטפורמה שלנו”, ציין. “בכל פעם שאנחנו מוצאים משהו שמנוגד למדיניות שלנו לגבי שיח שנאה, אנחנו לא רק מסירים אותו אלא גם מזהים את המרכיבים בקטע התוכן הזה, והאלגוריתמים שלנו מחפשים תוכן דומה. יש לנו מומחים שיכולים להתמודד עם תוכן כזה גם במגוון רחב מאוד של שפות שאינן אנגלית”.

רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה ראובן אסמן, מדליק נר זיכרון

רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה ראובן אסמן, מדליק נר זיכרון
(צילום: יוסי זליגר)
“אי אפשר להיות אנטי ציוני בלי להיות אנטישמי”
חבר הפרלמנט הבריטי (ממפלגת הלייבור), כריסטיאן ווייקפורד, אמר כי “יותר ויותר מוסדות בריטיים, כולל מועדוני כדורגל ואוניברסיטאות, מאמצים את הגדרת האנטישמיות של IHRA (הברית הבינ”ל להנצחת זכר השואה, א”א). אבל האימוץ הזה לא באמת שינה שום דבר עד כה, למרבה הצער, מכיוון שהוא לא באמת יושם. אנחנו צריכים להכיר בכך שגם אנטי-ציונות היא אנטישמיות. זו רק מילה אחרת לתאר את אותה מציאות. אפשר להיות ידיד ביקורתי של ישראל, אבל אי אפשר להיות אנטי ציוני בלי להיות אנטישמי”.
סגן מרשל הסנאט הפולני, מיכל קמינסקי, התייחס למחלוקת המתמשכת בין ממשלות פולין וישראל על אופי המעורבות הפולנית בשואה: “כיום, כל הפוליטיקאים הפולנים, בין אם מהממשלה או מהאופוזיציה, מאוחדים בהצהרותיהם נגד אנטישמיות. מה שמייחד את חינוך השואה הוא שהרטוריקה האנטישמית הייתה נוכחת הרבה לפני השואה, ונוכחת גם אחריה. זה אומר שיש כשל בחינוך, ועלינו לתקן זאת”.
הרב מאיר סטמבלר, יו”ר פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה, אמר כי הקהילות היהודיות במדינה מתחדשות בתמיכה מלאה של השלטונות. “קיימת דואליות רבה ביחס לגיבורי האומה שהיו גם אנטישמים, ואנחנו מתריעים על כך אבל מבינים שזו אומה שהולכת ונבנית מחדש לאחר 70 שנות קומוניזם. כמי שמתהלך ברחובות קייב עם כל הסממנים של יהודי דתי, אני חייב לציין שבעיר אני מרגיש הרבה יותר בטוח כיהודי מאשר בפריז, בריסל, לונדון או כל בירה אירופית אחרת”, ציין סטמבלר.

Additional Articles

Meeting at the Ministry of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic. 

Yesterday, on 29 October 2019, the European Jewish Association and our partners from the Action and Protection Foundation /Hungary/ have once again travelled abroad to meet with government officials regarding the European Curriculum and Textbook Project against Antisemitism. This time, our destination has been the Slovak capital of Bratislava, situated at the very heart of Europe, in-between the Danube and Morava rivers. 

Alex Benjamin, EJA’s Director of Public Affairs, Ferenc Olti, Board Member of the Hungarian Jewish Cultural Association, and Kálmán Szalai, APF’s Secretary, have met with Maria Prekop, Director General at the Department of Minorities and Inclusive Education, and Katarína Baranyaiová, Counsellor at the Department of Bilateral and Multilateral Cooperation of the Ministry of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic. 

During the meeting, we have had a chance to present the project, its earlier implementation process and the results achieved in Hungary, as well as discuss the Slovak system of education, particularly its emphasis on minority inclusion and social dialogue, and thus briefly touch upon the project’s compatibility with the rules and customs already in place.

It has been agreed that our proposal shall be further carefully examined by the Ministry, with a special attention towards its operational feasibility in case of potential adaptation within the national curriculum.

We greatly appreciate the forthcomingness of the Slovak authorities and the very productive discussion with Ms. Prekop and Ms. Baranyaiová. We thus eagerly look forward to hopeful cooperation with the Ministry, the local Jewish community and other partners on this important initiative.

Meeting with Ambassador of Bosnia and Herzegovina to the EU, H.E. Madam Emina Merdan, and the Mission's Minister-Counselor, Ms. Miranda Sidran

Yesterday, the European Jewish Association has had the honour of welcoming at its headquarters the Ambassador of Bosnia and Herzegovina to the European Union, H.E. Madam Emina Merdan, and the Mission’s Minister-Counselor, Ms. Miranda Sidran.

Her Excellency has presented the EJA’s Chairman, Rabbi Menachem Margolin, the original of the Rosh Hashanah congratulatory letter received earlier from H.E. Dr. Denis Zvizdić, Chairman of the Council of Ministers of Bosnia and Herzegovina. H.E. Madam Ambassador has also expressed and conveyed H.E. Mr. Chairman’s condolences regarding the Wednesday shooting near a synagogue in the German city of Halle, resulting in the tragic deaths of two people nearby.

During the meeting, we have in particular discussed Bosnia and Herzegovina: the country’s tragic recent past, its modern European aspirations, the multicultural and multi-religious nature of its society as well as the local Jewish community, having its roots in the Sephardic Jews fleeing from Spain more than five centuries ago.

The Jewish community of Bosnia and Herzegovina, especially if compared to many others throughout Europe, is quite special – there have never been any ghettos here, with the Jews always having been considered an integral part of the local society, with no inherent Antisemitism carried by their neighbours and compatriots. While the modern Bosnian Jewish community is much smaller than it used to be, it is very active, while the heritage of Ladino is carefully preserved. In turn, established in 1997, the Interreligious Council of Bosnia and Herzegovina unites representatives of the Catholic and Orthodox Christians, Muslims and Jews – working together to build a better future.

Potential cooperation between the Mission and the EJA has also been discussed – both sides have expressed sincere interest in further dialogue and carefully exploring such possibilities of collaboration on topics of common interest and concern. We are very grateful to Her Excellency for this visit and wish H.E. Ambassador Merdan the best of luck and much energy in her important work.

Letter to the Prime Minister of the Hellenic Republic about the ban of kosher slaughter

Chelsea Football Club receives prestigious Jewish award for leading the way on combatting antisemitism

European Jewish Association’s King David Award gives recognition for “fearlessly and unambiguously taking the lead on the issue”, urge other clubs to follow Chelsea’s lead.
‘’Since our Club Owner Roman Abramovich initiated our ‘Say No To Antisemitism’ campaign in January 2018, we have been committed to working with Jewish organisations nationally and internationally to help stamp out antisemitism from our societies. We will continue to use our global platforms at Chelsea to say no to antisemitism and keep up the fight against this and all other forms of discrimination,”said Bruce Buck, Chairman of Chelsea FC who received the award on behalf of his club at Stamford bridge.

During Tuesday evening  Chelsea vs Juventus Champions League game at Stamford bridge, a delegation from the European Jewish Association presented the Association’s prestigious King David Award for 2021 to Bruce Buck, Chairman of the Chelsea Football Club.
The recognition comes as a result of Chelsea’s ‘’Say No to Antisemitism’’ campaign, funded by club owner Roman Abramovich, which was launched in 2018 to raise awareness of and educate players, staff, fans and the wider community about antisemitism. The long-term initiative forms part of the club’s on-going inclusion work, through the Chelsea Foundation’s Building Bridges campaign.
“We are honoured to be the latest recipients of the European Jewish Association’s King David Award,’’ said Bruce Buck who received the award on behalf of his club. ‘’Since our Club Owner Roman Abramovich initiated our ‘Say No To Antisemitism’ campaign in January 2018, we have been committed to working with Jewish organisations nationally and internationally to help stamp out antisemitism from our societies. We will continue to use our global platforms at Chelsea to say no to antisemitism and keep up the fight against this and all other forms of discrimination,” he added.
Rabbi Menachem Margolin, Chairman of the European Jewish Association said of the award, “Sport brings out the best in people, but sadly it can also bring out the worst. And some of the worst examples of antisemitism often manifest themselves on the football terraces, and in stadia around the world. Chelsea was, of course, no exception to this rule. Except, that unlike others, they decided to do something about it.’’
“It is truly inspiring to see not only the significant investment made in this effort, but the genuine commitment to listen, to act and to make a difference. From the ground up, from grassroots initiatives to a website visited by millions, Chelsea Football Club has led the way, a shining light and example not just for other football clubs to follow, but for everyone,’’ he said.
He added, ‘’Presenting them with this award, on behalf of the many communities across Europe that we represent is the least we can do to recognise this movement for change that they have started, this ultimate force for good that gives hope to Jews everywhere that the lessons of the Holocaust will never be forgotten, and that antisemitism will be called out wherever it manifests itself.’’
Rabbi Binyomin Jacobs, Chief Rabbi in the Netherlands and chairman of the EJA committee on combatting antisemitism, ‘’ underlined that ‘’the Chelsea model is one to be replicated everywhere, and we will let governments and organisations know about the great and important work you are doing here. King david is a Jewish hero.  Chelsea are now heroes to the Jewish community.’’
Lebanese businessman Abdallah Chatila, a recipient of the 2020 King David Award who made headlines worldwide when he bought 600,000 Euro worth of Nazi Memorabilia at an auction and donated it to Jewish organisations as an act of registering his disgust at the auction, and who since has supported many initiatives that combat antisemitism, added:
“Antisemitism targets Jews but infects society as a whole. Ignorance, hatred and xenophobia have no place in a world where borders are increasingly meaningless, where values are universal and where different identities are to be cherished. I am proud to be here tonight at Chelsea, to be a continuing link in a chain of those committed to combatting antisemitism. Chelsea Football Club have a huge reach. They could have opted for an easier route. Instead they decided to tackle the issue head-on. It is inspiring to see. And for others to follow and emulate.”
https://ejpress.org/chelsea-football-club-receives-prestigious-jewish-award-for-leading-the-way-on-combatting-antisemitism/

Additional Communities
United Kingdom
Ukraine
Turkey
Schweiz
Switzerland
Spain
Slovakia
Serbia
Russia
Romania
Portugal
When you click on "Donate" you will be redirected to a secure donation page