בכיר ביוטיוב: “מנסים להקשות על פרסום שנאה והסתה”

January 28, 2022

משלחת של כ-100 שרים, חברי פרלמנט, סנאטורים ודיפלומטים מרחבי אירופה התכנסה בגיא ההריגה בבאבי יאר באוקראינה – מקום הרצחם של יותר מ-30,000 יהודים על ידי הנאצים ומשתפי פעולה בזמן השואה. המחוקקים וקובעי המדיניות האירופאים נענו להזמנת איגוד הארגונים היהודיים באירופה EJA והגיעו לבירת אוקראינה ערב יום השואה הבינלאומי והאתגרים הגיאופוליטיים. מנהל המדיניות הציבורית של יוטיוב, באירופה, מרקו פנצ’יני, סקר בפניי באי הכנס את האסטרטגיה של החברה למאבק בשיח שנאה והסתה.
קודם לביקור בגיא ההריגה בבאבי יאר, התכנסו המחוקקים האירופים לכינוס מיוחד שיזם יו”ר ה-‘EJA הרב מנחם מרגולין ודנו בדרכים אופרטיביות ואפקטיביות למאבק באנטישמיות הגוברת ברחבי היבשת – הן במערכות החינוך הפורמליות, הן ברשתות החברתיות.
במהלך הוועידה, הוחלט על הקמתן של קבוצות עבודה פרלמנטריות ייעודיות למאבק באנטישמיות שיוקמו בבתי מחוקקים ברחבי היבשת ויפעלו לגיבוש ותיאום חקיקה וקווים מנחים למאבק באנטישמיות ובניסיונות הכחשה וטיוח של השואה.
הרב מנחם מרגולין יו”ר איגוד הקהילות היהודיות ומרכז רבני אירופה: “כדי לחסן את העולם מהמגיפה הנוראה של האנטישמיות, כדי להגן על הילדים של כולנו משנאת האחר, אי אפשר עוד להשאיר את לימוד השואה כנושא וולונטרי או כשיעור אחד או שניים בלימודי היסטוריה. לימוד השואה ולקחיה חייב להיות נדבך מרכזי בהקניית כישורי החיים של הדור הצעיר – בבתי הספר, כמו גם באוניברסיטאות וזה צריך להיות מעוגן בחקיקה מחייבת ולא כהמלצה בלבד”.

הרב מנחם מרגולין, יו”ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) • קרדיט: יוסי זליגר
עוד אמר הרב מרגולין: “לא מספיק יום בלוח השנה. אין די בטקסים. אפילו לא בהכרזות של פוליטיקאים. כדי לחסן את העולם מהמגיפה הנוראה של האנטישמיות, כדי להגן על הילדים של כולנו משנאת האחר, עלינו להשכיל ולהבין שלימוד השואה ולקחיה לא יכול להישאר כלימוד פרק אחד או שניים בשיעורי ההיסטוריה. לימוד השואה ולקחיה חייב להיות נדבך מרכזי בהקניית כישורי החיים של הדור הצעיר – בבית הספר, כמו גם באוניברסיטאות. זה חשוב לאירופה ולעולם לא פחות משזה חשוב לעם היהודי או לכל לאום או מגזר או מגדר באוכלוסייה כזאת או אחרת”.
בכינוס השתתפו רבנים רבים מאירופה, הרב משה ראובן אסמן רבה של אוקראינה, והרב בנימין יעקובס הרב הראשי להולנד וחבר נשיאות מרכז רבני אירופה.
גם רבה של אומן הרב יעקב ג’אן השתתף במשלחת רבנים ודיפלומטים אירופאים לבאבי יאר, לציון יום השואה הבינלאומי, האירוע נערך בשיתוף הפדרציה היהודית באוקראינה בראשותו של היו”ר הרב מאיר סטמבלר.

הרב מנחם מרגולין, יו”ר איגוד הקהילות היהודיות ומרכז רבני אירופה, הרב בנימין יעקובס רבה של אולנד, הרב משה ראובן אסטמן רבה של אוקראינה עם רבה של אומן הרב יעקב ג’אן

נשיא הפרלמנט של אוקראינה, רוסלן סטפנצ’וק ציין כי: “אוקראינה היא המדינה עם הכמות הרביעית הגבוהה ביותר בעולם של חסידי אומות עולם. הפרלמנט האוקראיני אימץ לאחרונה חוק למלחמה באנטישמיות והנצחת השואה במדינה. זיכרון, מחקר והנצחה, הם הדרכים היחידות להילחם באנטישמיות”, אמר. “הזוועות קרו כולן כי אנשים שתקו כתוצאה מפחד, אדישות ואגואיזם – ועלינו לחנך את דור העתיד כדי שינהג אחרת”.
ג’ואל מרגי, נשיא הקונסיסטואר של יהודי פריז, הקהילה היהודית הגדולה באירופה, שיתף את החששות של הקהילה היהודית בצרפת ערב יום השואה הבינלאומי: “סטטיסטיקה שנתית מראה שמספר התקריות האנטישמיות בשנת 2021 גדל בצרפת בהשוואה לשנת 2020. במיוחד עלייה באלימות. יש עלייה של קיצוניות בצרפת, באירופה ובשאר העולם. זה מאוד מדאיג מכיוון שהאנטישמיות הזו מגיעה הן מהימין הקיצוני והן מהשמאל הקיצוני וגם מהאסלאמיזם. במלחמה בשנאה יש להתייחס ספציפית לאנטישמיות. ד”ר מרגי קרא למנות נושא תפקיד האחראי למאבק באנטישמיות בכל מדינה באירופה. “למרבה הצער לעתים קרובות, מדינות ממנות אדם האחראי למלחמה בשנאה. אך יש להתייחס לכל צורה של שנאה אחרת”.
מנהל המדיניות הציבורית של יוטיוב, באירופה, מרקו פנצ’יני, סקר בפניי באי הכנס את האסטרטגיה של החברה למאבק בשיח שנאה והסתה וציין: “מה שאנחנו מנסים לעשות זה להקשות ככל האפשר על פרסום דבריי שנאה והסתה על גבי הפלטפורמה שלנו. בכל פעם שאנחנו מוצאים משהו שמנוגד למדיניות שלנו לגביי שיח שנאה, אנחנו לא רק מסירים אותו אלא גם מזהים את המרכיבים בקטע התוכן הזה והאלגוריתמים שלנו מחפשים תוכן דומה. בנוסף, יש לנו מומחים שיכולים להתמודד עם תוכן כזה גם בהרבה במגוון רחב של שפות שאינן אנגלית”.
הרב מאיר סטמבלר, יו”ר פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה, אמר כי “הקהילות היהודיות במדינה מתחדשות בתמיכה מלאה של השלטונות. קיימת דואליות רבה ביחס לגיבורי האומה שהיו גם אנטישמים ואנחנו מתריעים על כך אבל מבינים שזו אומה שהולכת ונבנית מחדש לאחר 70 שנות קומוניזם וכמי שמתהלך ברחובות קייב עם כל הסממנים של יהודי דתי, אני חייב לציין שבקייב אני מרגיש הרבה יותר בטוח כיהודי מאשר בפריז, בריסל, לונדון או כל בירה אירופית אחרת”.
https://www.bhol.co.il/news/1330699?utm_source=whatsapp&utm_medium=robot

Additional Articles

Barcelona Chief Rabbi to Jews: Get Out, Go To Israel

“These calls to immigrate, which were made by other Israeli officials as well, were criticized by many European Jewish leaders. Rabbi Menachem Margolin, director of the European Jewish Association, argued that encouraging Jews to leave Europe “severely weakens and damages the Jewish communities that have the right to live securely wherever they are.”

(Israel HaYom- Read More )

Axe Thrown Through Window of Belgrade Jewish Cemetery Chapel

A Jewish cemetery in Belgrade, Serbia was vandalized Wednesday night, when an axe, hammer and stones were thrown through the window of its chapel.
A spokesperson for the Jewish Community of Belgrade told The Algemeiner that the incident had caused serious material damage, noting that if the chapel had been occupied, it could have resulted in “severe physical injuries or even death.”
The spokesperson said that “this act reminds us of Kristallnacht,” the Nazi-led riots against the German Jewish community in 1938.
On Thursday, European Jewish Association Chairman Rabbi Menachem Margolin wrote to Serbia’s Minister of Internal Affairs, calling for a full investigation.

“It is clear that whoever was responsible has no respect for the dead, never mind the living,” Margolin said in a statement. “We extend our support to our Jewish brothers and sisters in Belgrade and Serbia as a whole, who must be reeling at this attack, and feeling vulnerable.”

“I have written to Serbian minister of Internal Affairs asking for a robust response to the attack, as well as a full throated condemnation, lest the antisemites that carried out this act believe that it is now open season on Jewish buildings in Serbia.”

The vandalism is the latest in a series of antisemitic incidents to hit the Belgrade Jewish community. The Jewish Community told The Algemeiner of repeated antisemitic harassment against a prominent Jewish epidemiologist, including graffiti that compared him to the infamous Nazi doctor Josef Mengele, as well as demonstrations outside the epidemiologist’s home in which demonstrators wore yellow Stars of David.
Threats of a second Holocaust have also been received at the Community’s Facebook page, as well as Nazi symbols, antisemitic emails, and other threats.

Axe Thrown Through Window of Belgrade Jewish Cemetery Chapel


 

Chanukah distribution of Menorahs and candles

Shabbat Shalom, Europe!
The EJA is happy to announce that we are distributing Menorahs and candles for various congregations across all corners of Europe!
Interested?
We kindly request that you fill in the form to be found through this link:
https://members.smoove.io/lk0tibd1y68dbmybby9nnghn1fcbxi7pxgrn399ntbgtnhtnd9nbx9drgmb9g.ashx
Have a wonderful day!

Hundreds protest German hotel after Jewish celebrity denied room over Star of David pendent

(JTA) — Several hundred people protested in front of a hotel in Germany after a Jewish musician said he had been refused service for wearing a Star of David pendant.
Gil Ofarim, a 39-year-old singer and dual citizen of Israel and Germany, posted a video to social media Tuesday night in which he accused the Westin Leipzig hotel of denying him service because he was wearing a Star of David necklace. The video, which he titled “Antisemitism in Germany 2021” in all capital letters, has gone viral, with antisemitism watchdogs and others sharing it widely.
After waiting in line to check in, Ofarim asked why others who arrived after him were admitted before him. According to Ofarim, another customer replied telling him to “take off the star.” At least one employee then told Ofarim he needed to remove the pendant to get service, the singer said.
Read More :
https://www.jpost.com/diaspora/antisemitism/hundreds-protest-german-hotel-after-jewish-celebrity-denied-room-over-star-of-david-pendent-681275
Additional Communities
United Kingdom
Ukraine
Turkey
Schweiz
Switzerland
Sweden
Spain
Slovenia
Slovakia
Serbia
Russia